gf-ajalehed

Eesti keelesfineng

Hea Toidu Festival - Grillfest 2021

11.-12. juuni 2021 Pärnu Vallikääru aasal kell 11.00-23.30

Esitleja

Esitleja

Suurtoetaja

Hea Toidu Festival - Grillfest 2016

eluongrillfest.jpg

Suure fotoreportaaži vaatamiseks klikka pildil või siinsamas.
Grillfesti telesaated: www.grillfest.tv 

Grillfest on ilmakindel ja eestlased on tõeline grillirahvas – selle kohta andis 2016. aasta 10.-11. juunil seitsmeteistkümnendat korda toimunud Hea Toidu Festival - Grillfest kahe päeva jooksul ilmeka tõestuse. Kuigi ilmataat ei olnud festivali külaliste ja osalejate suhtes üle mitme aasta üleliia helde, ei lasknud Pärnusse Grillfestile hea ja kvaliteetse toidu ning meelelahutuse järele tulnud inimesed end sellest kuigivõrd heidutada.

Selle aasta toidufestivali jäävad meenutama mitmed rekordid - neljal teemaalal esitles end tänavu kokku rohkem kui 300 eksponenti, kes Eesti Toidulaada, tootjate ja restoranide ning Grilliliidu võistluste alal ja Mesikäpa mängumaal külalisi peremehelikult võõrustasid. Grillfesti läbi aegade suurima pop-up restorani rekordi püstitas Hiiumaa toidukultuuri Pärnusse toonud suur söögikoht – "telgi" kõrgus oli rohkem kui seitse meetrit ning restoraniala suurus kokku 400 ruutmeetrit.

Sissepääs suurele toidufestivalile ja tervele selle kulinaarsele ja kultuuriprogrammile oli traditsiooniliselt tasuta. 

Kulinaarne know-how meilt ja mujalt

Grillfesti mõlemal päeval lõikas Liivimaa Lihaveise telgis rohumaaveise  rümba esi- ja tagaveerandit aastaid Jamie Oliveri parema käena töötanud maailmakuulus lihunik Marco Peerdeman Inglismaalt. Kõik huvilised said oma silmaga näha, kust mingid lihased pärinevad ja mis tooteid nendest valmistatakse. Kogu rümbast lõigatud liha grilliti kohapeal Liivimaa Lihaveise pop-up restoranis.

Toiduliit tutvustas mõlemal Grillfesti päeval Eesti Parimaid Toiduaineid 2016 ning jagati mitmeid toidualaseid auhindu. Juha Rantanen, varasemalt tuntud ka popularsest saatest „Köögikubjas“, sõelus kahe päeva jooksul välja festivali parimad söögikohad nii toidu maitse, välimuse, esitluse kui teendinduse osas ning auhindas esimese koha vääriliseks Türi Pritsumeeste restorani. Teisele kohale asetas ta Tankeri ning kolmandat kohta jäid jagama Pärnust pärit Kalamajakas ja Sushi Ahoi.

Tänavusel Grillfestil anti välja ka Jamie lemmik 2016 märgid, millega pärjatakse parimast kvaliteetsest toorainest ning kunstlike lõhna- ja maitseainete vabad tooted. Kümne märgi saanud toote seas oli ka Liivimaa Lihaveise rohumaal kasvanud veise liha.

Eesti Grilli Gala ja võistlused on oluline osa Grillfestist

Eesti Grilliliit andis traditsiooniliselt Grillfestil toimuval Eesti Grilli Galal pidulikult üle Grilliliidu aastaauhinnad, kus pärjati parimad grillitooted kuues erinevas kategoorias nii Nielseni 2015. aasta müügitulemuste kui Grilliliidu kohtunike hinnangu alusel. Mitmes  kategoorias võisdutsesid sel aastal Rakvere LK, Talleggi, Maks&Mooritsa, Vastse-Kuuste, Karni, Thai Choice ja Põltsamaa Felixi tooted. Eesti Grilli Gala tulemusi saab lugeda ja vaadata lehel www.grilligala.ee.

Grillfestil viiakse iga-aastaselt läbi kolm Eesti Grilliliidu kõrgetasemelist suurvõistlust, kus võistlejad pannakse proovile neljas erinevas voorus: Rakere LK searibivoorus, Talleggi kanalihavoorus, Rakvere LK üllatusvoorus ja Kaupmehe fantaasiavoorus. Rakvere üllatusvoorus tekitas tänavu elevust uudne tooraine seapõskede näol.

Koolidevahelises Eesti meistrivõistlustes grillimises – Grillium 2016 võidutses Tallinna 21. kool Väike-Maarja Õppekeskuse ja Tallinna Teeninduskooli ees. Eesti meistrivõistlustel grillimises - Grillfest 2016 sai esimese koha koosseis Märt ja Sõbrad, teisele kohale tuli Grillimaailm OÜ ja kolmandale võistkond Coca Cola. Eesti rahva barbecue võistlusel – BBQ 2016 osutus parimaks võistkond Dreamer BBQ Semud, tihedalt kannul koosseis ERMi Ehe ja kolmandana Amps BBQ Team. Kaugeim meeskond tuli võistlema Maltalt, kes noppis mitmes voorus auhinnalisi kohti, kuid üldarvestuses jäi esikolmikust välja. Eesti Grilliliidu võistluste kokkuvõtteid saab vaadata lehel www.grilliliit.ee.

Peale grillivõistluste on Grillfesti lahutamatuks osaks ka üleriigiline kalapüüdmisevõistlus Kalake, kus tänavu püüti kolme tunni jooksul kokku veidi üle 20 kg kala. Esimesele kohale tulnud Heino Kõksi saagiks oli 5,35 kg kala, Timo Roos õngitses 4,63 ja Enno Toomla 1,95 kg. Parima tulemusega laste klassis esines teist aastat järjest Pirgid Salusoo tulemusega 0,21 kg. Kalapüügivõistluse protokolli saab vaadata lehel kalake.grillfest.ee.

Grillfesti kultuuriprogramm on läbimõeldud ja mitmekesine

Postimehe ja Eesti Kabeliidu eestvedamisel Paul Kerese 100. sünniastapäevale pühendatud suurel kabesimultaanil saavutasid 19-kordse Eesti meistri Arno Uutma vastu viigi Piret Viirma, Kaari Vainonen ja Hendrik Tamm. Ülejäänud 7 vastast pidid suurmeistrile sel korral alla vanduma. Festivali teisel päeval toimunud Paul Kerese Maleklubi ja Postimehe korraldatud malesimultaanis ei andnud Euroopa välkmale meister ja 2016. aasta Eesti meister Mai Narva vastastele võimalust – Jaan Urgas ja Marko Kolk saavutasid küll viigi, kuid ülejäänud kaheksa vastast tõusid lauast kaotusega.

Epiima juustulava nimelisel pealaval ja Thai Choice Chilli toidulaada laval toimusid kaks päeva järjest katkematult publikumängud ja mitmekülgsed etteasted. Sportlikku ja tervislikku elulaadi tutvustasid publikule esmakordselt toimunud Grillfest Bikini Fitness konkursil osalejad, spordivaimu sütitasid ka augustis Rio olümpiale Eestit esindama suunduvad paarisaerulise neljapaadi sõudjad Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä, kes lisaks autogrammide jagamisele olid fortuunaks Viasati loosile, millega leidis endale uue omaniku kaks komplekti Montoni ametlikke Rio paraadrõivaid.

Pärnu linn tervitas Grillfesti külastajaid tänavu läbi Pärnu kammerkoori ja suupilliklubi Piccolo muusikaliste kavade. Suure toidupeo esimese päeva lõppu tähistas Sven Lõhmuse artistide suvegala nostalgiliste ja trendikamate lugudega Mr Happymani, Getter Jaani, Laura ja Black Velveti esituses. Kui festivali mängis avatuks rokkbänd Kõu, siis teisel päeval liigutas publikut hommikukontserdiga Taavi Peterson ning kogu festivali lõpuakordid andis Anne Veski suur tantsuõhtu, mis päädis Grillfesti kombe kohaselt võimsa ilutulestikuga.

Heategevusest peetakse Grillfestil lugu

Grillfestil tehtav heategevus kogub aasta-aastalt hoogu. Star FM korraldatud heategevusliku loosiga koguti rekordiline summa 2176 eurot, mis annetati Pärnu Toimetulekukoolile.

Pärnu Toidupank sai annetusi mõlemal festivalipäeval - Rakvere LK Eesti farmidest pärit ning tuntud seaküpsetaja Tarmo Märsi küpsetatud barbecue sea oksjonist saadud tulu oli 200 eurot. Lisaks sellele annetasid Toidupangale 270 eurot Grillfesti patroonid ja riigikogu liikmed Ivari Padar ja Jaanus Marrandi koos Pärnu Maavanema Kalev Kaljustega, kes Grillfestil puhast talupekki praadisid ning seda heategevuslikul eesmärgil müüsid.

LC Pärnu Livonia Magusas Lõvikoopas koguti raha projekti „Laps loeb" jaoks, mille raames ostetakse nii Pärnu linna kui maakonna koolidele raamatuid.

Grillfest jätkab Pärnus

"Grillfesti publikurekordit arusaadavatel põhjustel seekord ei sündinud, kuid ilmastkukindlust tõestas 1999. aastal alguse saanud Grillfest koos vaprate eksponentide ja üllatavalt arvukate külastajatega igatahes!", kiitis kõiki osalejaid festivali korraldajate nimel Auris Rätsep.

Kui Pärnu Linnapea Romek Kosenkranius ja Auris Rätsep festivali lõpuosas Epiima juustulavalt rahva käest küsisid järgmise aasta toimumiskoha kohta, siis kõlas rahvahulga üksmeelne vastus: Pärnu! "Kui rahvas nõnda soovib, siis nii ka sündigu", kinnitas linnapea.

Kohtumiseni Grillfestil Pärnus Vallikääru aasal 9. ja 10. juunil 2017!